0 11 min 2 lata

Inwestowanie może być bardzo ekscytujące, niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym inwestorem, czy początkującym. Strach przed pieniędzmi, niepokój i stres mogą przytłoczyć nawet najspokojniejszych ludzi, zwłaszcza gdy rynek spada.


Jak więc inwestować, nie pozwalając emocjom zaciemniać osądu? Jak wyłączyć zgiełk świata pogrążonego w ciągłym kryzysie i działać mądrze – aby osiągnąć swoje cele finansowe?
Oczywiście nie ma najlepszej strategii. Ale co, jeśli nauka zarządzania emocjami może pomóc Ci stać się odnoszącym sukcesy inwestorem lub traderem?

Co to jest finanse behawioralne?

Badanie psychologicznych aspektów inwestowania i handlu jest często określane jako finanse behawioralne lub psychologia inwestycji. Ale co to dokładnie oznacza? Dlaczego miałoby cię to obchodzić?


Finanse behawioralne to nauka o tym, jak i dlaczego ludzie podejmują decyzje finansowe (zarówno irracjonalne, jak i racjonalne). Ten stopień narodził się z nadzieją, że jeśli zrozumiemy, dlaczego podejmujemy decyzje wbrew naszym interesom, może następnym razem dokonamy lepszych wyborów.
Psychologia inwestycyjna odnosi się do emocjonalnego i psychicznego stanu inwestora podczas inwestowania na giełdzie lub podczas wchodzenia na platformę inwestycyjną i schodzenia z niej. Chociaż każdy inwestor jest inny, głównymi katalizatorami emocjonalnymi związanymi z psychologią inwestycji są zysk, strach i żal. Ponadto pozytywne emocje, takie jak pewność siebie i duma, mogą wpływać na to, czy inwestor osiągnie zysk, czy dużą stratę.

Podstawowe emocje

Na przykład pragnienie wygrania może zniekształcić twój osąd i rozum. To pragnienie bogactwa może prowadzić do nierozważnych i ryzykownych inwestycji lub kupowania akcji bez odpowiedniej analizy fundamentalnej i technicznej.
Podobnie strach jest potężną emocją, która może spowodować zbyt wczesne wyjście z rynku. Inwestorzy mogą również unikać podejmowania ryzyka w obawie przed stratą. Strach może czasami przerodzić się w panikę, prowadząc do nerwowych, impulsywnych i irracjonalnych decyzji.
Pozytywne emocje, takie jak pewność siebie, mogą mieć również negatywne konsekwencje, jeśli są skrajne lub niezrównoważone. Jednym z przykładów koncepcji finansów behawioralnych jest samostanowienie. Samoprzypisanie to tendencja inwestora do podejmowania decyzji w oparciu o przeszacowanie lub niedoszacowanie określonego rynku, co może prowadzić do dużych strat, jeśli inwestorzy będą zbyt długo czekać, wierząc, że rynek powróci.

Poznaj siebie

Ważną częścią zarządzania emocjami w handlu jest zrozumienie własnych procesów myślowych, gdy akcje stają się niestabilne. Gdy już zrozumiesz, dlaczego czujesz się w ten sposób, zalecamy zapoznanie się z kilkoma strategiami, które pomogą Ci uporać się z tymi emocjami, aby uniknąć impulsywnych reakcji w następnym okresie wysokiej zmienności rynku.


Niezależnie od tego, czy masz skłonność do niepokoju, niezdecydowania, strachu, a nawet nadmiernej pewności siebie, nasza seria Mind Over Money została zaprojektowana, aby pomóc Ci poruszać się po rynkach (z większą) świadomością w tych bezprecedensowych czasach.

Psychologia jest bardzo ważnym czynnikiem w inwestowaniu. To sprawia, że ​​nasze decyzje są mniej lub bardziej trafne. Jakie czynniki mogą wpłynąć na cenę akcji? Jakie są zagrożenia związane z posiadaniem akcji? Jak odnieść sukces na giełdzie? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, prosimy o zapoznanie się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.
Jakie ryzyka związane z posiadaniem akcji należy wziąć pod uwagę?


Chociaż inwestowanie w akcje wiąże się z dużym ryzykiem, możliwe jest również uzyskanie atrakcyjnych zwrotów. Jeśli jesteś zainteresowany, możesz zobaczyć opcje własności dla tego instrumentu finansowego tutaj. Należy jednak mieć świadomość, że istnieje wiele zagrożeń, które należy wziąć pod uwagę. Przykładem jest samo ryzyko systemowe, które wiąże się ze spowolnieniami gospodarczymi i kryzysami. Obejmuje to również ryzyko kursowe. Jeśli złoty będzie słabszy, realny zysk również okaże się mniej korzystny. Musimy zwrócić uwagę na ryzyko stopy procentowej, ale także na ryzyko polityczne – w tym drugim przypadku działania rządu mogą znacznie skomplikować działalność firmy.


Jakie czynniki mogą wpłynąć na cenę akcji?

Możemy wyróżnić co najmniej kilkanaście czynników, które mogą wpływać na wartość zapasów. Ważny jest zysk firmy i inne kluczowe wskaźniki – jeśli są wyższe niż oczekiwano, rynek pozytywnie reaguje na takie informacje. Równie ważne są dywidendy – firmy, które decydują się na ich podniesienie, mają tendencję do zwiększania swojej wartości. Wpływ mają również informacje makroekonomiczne. Nie można mówić o stanie rynku i branży. Kiedy światowa gospodarka kwitnie, przez większość czasu wartość akcji rośnie.


Jak odnieść sukces na giełdzie?

Jednym z kluczowych aspektów inwestowania w akcje jest konsekwencja – zlecenia kupna i sprzedaży muszą być wielokrotnie powtarzane. Na uwagę zasługuje trwałość – nasz system handlowy powinien trwać dłużej. Jeśli chodzi o inwestycje, ważne jest, aby kierować się własnymi odczuciami. Nawet pozornie bezpieczne transakcje mogą powodować straty i musimy być na to przygotowani. Warto również zwrócić uwagę na inwestowanie zgodnie z panującym trendem.


Psychologia inwestowania jest jedną z najważniejszych rzeczy, które inwestor powinien wiedzieć. Osoba, która zamierza długoterminowo inwestować na giełdzie, zgodnie z zasadami Warrena Buffetta, powinna wykonać krótki „badanie świadomości”, aby ocenić skłonność do tego typu inwestycji. Ocena byłaby również zalecana wśród kilku znajomych, aby wyeliminować subiektywność wyników. Przede wszystkim chcę jeszcze raz podkreślić, że nadwyżki finansowe, które będą potrzebne dopiero za kilka lat, można skierować na inwestycje giełdowe. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​osoba, która chce pomnożyć swój kapitał w kilka miesięcy, aby kupić np. samochód w pół roku, zwykle kończy z częścią tych pieniędzy (i na pewno bawiąc się kontraktami terminowymi). Oto cała gama pożądanych cech charakteru świadomego inwestora długoterminowego:


analityczny umysł matematyczny
tolerancja na stres przy chwilowym spadku wartości portfela
cierpliwość i stabilność
silna osobowość, odporność na wpływ innych inwestorów
umiejętność oceny inwestycje. praca zarządów korporacji
racjonalizm i inteligencja


Książka Richarda Kocha „The Art of Stock Picking” oferuje mały test pozwalający określić typ osobowości inwestora. Myślę jednak, że to dopiero początek samooceny. Psycholog i autor wielu książek inwestycyjnych, Van K. Tharp zbadał i opisał profile osobowości ponad 1000 traderów i zidentyfikował cechy charakterystyczne dla najlepszych graczy giełdowych. Jeśli ktoś ma zbyt wiele „zielonych” ocen, może zarejestrować się na szkolenie w Stanach Zjednoczonych. Tharp mówi, że na jego wykładach można poznać cechy dobrego inwestora.


Kolejną ciekawą książką dla maklerów giełdowych – spekulantów są „Wspomnienia gracza giełdowego”. Książka opisuje Jesse Livemore, legendarnego spekulanta z początku XX wieku, który zaczynał jako 1
-letni uciekinier z domu. Potem kilkakrotnie wygrywał i przegrywał miliony dolarów. Polecił bawić się trendem i ciąć straty. Jak czytasz, okazuje się, że technologia poszła do przodu, popularność giełd eksplodowała, a problemy psychologiczne pozostały takie same. Na rynku rządzą chciwość i strach.
Curtis Faith ma ciekawe podejście do psychologii i intuicji w grze podstawowej Intuitive Speculation. Książka głosi, że doświadczony inwestor może poprawić swoje wyniki inwestycyjne nie tylko dzięki wykorzystaniu systemu, ale także intuicji.


Możesz inwestować na wiele sposobów w zależności od twojej postaci, charakteru, ilości wolnego czasu, umiejętności, skłonności i używanego przez nas systemu handlowego. Najpopularniejszą grą jest giełda, czyli sprzedaż i kupno akcji co kilka dni, zgodnie z zapowiedziami firmy i otoczeniem makroekonomicznym.


Inną opcją jest przewidzenie długoterminowych perspektyw firm, poczekanie, aż wybrane przez nas akcje będą w zasadzie tanie, dokonanie zakupu, potem kilka lat bezczynności i wreszcie realizacja zysku.
Gracze, którzy mają dużo wolnego czasu i preferują analizę techniczną prawdopodobnie wybiorą tzw. kupowanie i sprzedawanie wielu akcji w tej samej sesji handlowej.


W odniesieniu do ryzyka i przyszłych zwrotów ważna jest również decyzja, czy zainwestować tylko w jedną spółkę, wierząc, że przyniesie nam to ogromne zyski, czy też zdywersyfikować (dywersyfikować) portfel kupując kilka spółek. Ryzyko jest wtedy znacznie mniejsze, ponieważ stratę jednej firmy może z nawiązką pokryć zysk innych części naszego portfela.


Psychologia inwestora giełdowego jest ważnym czynnikiem w procesie inwestycyjnym. Szczególnie dla graczy krótkoterminowych ciągła walka między chciwością a strachem, jeśli nie jest kierowana racjonalnymi decyzjami, może prowadzić do błędów inwestycyjnych. Dwie książki o tym samym tytule autorstwa Pringa i Nofsingera: „Psychologia inwestowania” mogą pomóc w zrozumieniu problemów naszej psychiki.


Psychologia inwestowania. Dziś opłaca się inwestować przez internet. Opłaty transakcyjne są niewielkie, nie musisz grać w banku, nie tracisz czasu. Istnieje szeroka gama brokerów online – najlepiej mieć konto z możliwością składania zleceń przez telefon, ponieważ zdarzają się usterki. Jak wybrać dom maklerski? – Możesz użyć rangi brokerów podczas porównywania niektórych usług. Inwestowanie przez Internet zazwyczaj daje możliwość kupowania spółek na rynku głównym i lokowania nadwyżek środków w fundusze inwestycyjne, obligacje lub z dnia na dzień.


Bądź mądry, bądź gotowy do inwestowania. Dobrym pomysłem jest przeczytanie kilku książek na temat strategii inwestowania i handlu akcjami, aby otrzymać zapłatę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.