Główne indeksy giełdowe Europy Zachodniej spadły w poniedziałek. Inwestorzy debatują nad perspektywą globalnej recesji i nadal przyglądają się restrykcyjnym decyzjom Rezerwy Federalnej USA i innych globalnych regulatorów w zakresie polityki pieniężnej.
W momencie pisania tego tekstu skonsolidowany indeks STOXX Europe 600 największych europejskich spółek spadł o 0,18% do 389,68 punktów.
Francuski CAC
0 spadł o 0,55%, niemiecki DAX o 0,5%, a brytyjski FTSE 100 o 0,96%.
Liderzy wzrostu i spadków
Virgin Money UK PLC, brytyjska firma finansowa, straciła 6,7%.
Ceny niemieckiego giganta energetycznego Juniper SE wzrosły o 23,2 procent.
Nastroje rynkowe
W poniedziałek europejscy inwestorzy przeanalizowali wyniki wrześniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej USA w sprawie polityki pieniężnej, ogłoszonego w zeszłym tygodniu. Uczestnicy rynku obawiają się recesji gospodarczej zarówno na świecie, jak iw Europie, zwłaszcza po śmiesznych decyzjach amerykańskiego regulatora.
Amerykański bank centralny podniósł w środę bazowy zakres stóp procentowych o 75 punktów bazowych do najwyższego poziomu od 2008 roku – 3-3,25%.
Fed obniżył również swoje prognozy dotyczące produktu krajowego brutto w USA i podniósł swoje szacunki dotyczące inflacji i bezrobocia na lata 2022-2023. Ponadto przedstawiciele amerykańskiego banku centralnego zapowiedzieli, że będą nadal zmniejszać zadłużenie rządowe i kredyty hipoteczne oraz zadłużenie agencyjne. Najnowsze wiadomości z amerykańskiej Rezerwy Federalnej pozwoliły inwestorom wyciągnąć wnioski dotyczące przyszłych perspektyw stóp procentowych w warunkach stale rosnącej inflacji.
Przypomnijmy, że już w marcu 2022 r. Rezerwa Federalna USA podwyższyła bazową stopę procentową o 25 punktów bazowych, w maju o 50 punktów bazowych, aw czerwcu o 75 punktów bazowych.
Ponadto Bank Anglii podwyższył stopę dyskontową o 0,5 punktu procentowego pod koniec ubiegłego tygodnia, co było siódmym wzrostem z rzędu.
W ramach wrześniowego spotkania brytyjski regulator dokonał również przeglądu działań następczych w zakresie polityki pieniężnej, w związku z wysiłkami Liz Truss z nowego rządu w celu ograniczenia cen energii.
Przypominamy, że na sierpniowym posiedzeniu przedstawiciele Banku Anglii przewidywali, że inflacja w kraju osiągnie szczyt 13,3% do końca 2022 r., po czym Wielka Brytania pogrąży się w recesji i nie wyjdzie z początek 202
r.
W czwartek Narodowy Bank Szwajcarii ogłosił, że podniesie stopę procentową o 75 punktów bazowych do 0,5% rocznie. Wrześniowa stopa procentowa była druga z rzędu: w czerwcu została podniesiona o 50 punktów bazowych rocznie do minus 0,25 proc. Szwajcarska inflacja była najwyższa od trzydziestu lat w sierpniu – 3,5% rocznie.
Pamiętajmy, że na wrześniowym posiedzeniu Europejski Bank Centralny podniósł oprocentowanie kredytu głównego do 1,25 proc. rocznie, oprocentowanie depozytów do 0,75 proc., a oprocentowanie kredytów mieszkaniowych do 1,5 proc. . Jednocześnie stopa dyskontowa po raz pierwszy w historii wzrosła o 0,75 punktu procentowego.
Ponadto członkowie banku centralnego stwierdzili, że regulator zamierza kontynuować podnoszenie stóp procentowych na kolejnych posiedzeniach. Prezes EBC Christine Lagarde powiedziała, że tempo podwyżek będzie zależało od przyszłych danych statystycznych.
W związku z tym decyzje w polityce pieniężnej światowych banków centralnych we wrześniu 2022 r. okazał się jednym z najbardziej agresywnych ostatniego pokolenia.
W poniedziałek rano organizacja badawcza IFO poinformowała, że w ciągu ostatniego miesiąca zaufanie przedsiębiorców do niemieckiej gospodarki spadło z 88,6 punktu w sierpniu do 8
,3 punktu. Jednocześnie wrześniowy indeks był najniższy od maja 2020 r. Co więcej, rynek przewidywał, że zaufanie przedsiębiorców do niemieckiej gospodarki spadnie do zaledwie 87 punktów.
europejskie giełdy również znalazły się w poniedziałek pod dodatkową presją ze względu na słabe wyniki ostatniej sesji w USA. Dow Jones Industrial Average spadł o 1,62%, S&P 500 o 1,72%, a Nasdaq Composite o 1,8% w piątek.
Poprzednie wyniki
W miniony piątek europejskie indeksy giełdowe zakończyły dzień w czerwonej strefie.
Tym samym złożony indeks dużych europejskich spółek STOXX Europe 600 spadł o 2,3
%, do 390,
0 punktów.
Francuski CAC
0 spadł o 2,28%, niemiecki DAX o 1,97%, a brytyjski FTSE 100 o 1,97%.
Wartość papierów niemieckiego koncernu samochodowego Volkswagen AG spadła o 3,3 proc. Zarząd spółki powiedział wczoraj, że nie wyklucza przeniesienia wydobycia z Niemiec i Europy Wschodniej ze względu na rosnące niedobory gazu w regionie.
szwajcarski bank Credit Suisse spadł o 12,
% po doniesieniach, że firma może ponownie poprosić inwestorów o nowe inwestycje w radykalnej zmianie polityki bankowości inwestycyjnej.
norweska firma metalurgiczna Norsk Hydro wartość rynku spadła o 5,2%. Ceny nie poparło nawet oświadczenie kierownictwa firmy o uruchomieniu programu skupu papierów wartościowych o wartości 192,2 mln dolarów. Program ma rozpocząć się 26.09.2022 i potrwać do 20.09.2023.
.
Akcje brytyjskiego domu mody Burberry Group PLC spadły o
,6% po tym, jak dyrektor finansowy Julie Brown ogłosiła odejście z firmy.
Wartość papierów niemieckiego producenta baterii Varta AG spadła o 3
,2%. Dzień wcześniej zarząd spółki odwołał prognozę na III kwartał roku obrotowego 2022 ze względu na utrzymujący się wzrost cen surowców i energii oraz problemy w łańcuchach logistycznych.
Głównym czynnikiem wpływającym w piątek na europejskie giełdy były słabe statystyki z Europy i Wielkiej Brytanii. Otóż według wcześniejszych danych amerykańskiej firmy medialnej SandP Global, skonsolidowany PMI dla krajów Unii Europejskiej spadł we wrześniu z
8,9 punktu w sierpniu do
8,2 punktu.
Po ostatnich trzech miesiącach PMI w Europie jest poniżej 50, czyli granicy między spadkiem a wzrostem. Jednocześnie ryzyko recesji w gospodarce strefy euro osiągnęło najwyższy poziom od lipca 2020 r.
Jednocześnie indeks przemysłowy spadł do
8,5 pkt z
9,6 pkt w sierpniu ubiegłego miesiąca, a indeks sektora usług spadł z
8,9 pkt. punktów do
9,8 punktów. Skonsolidowany indeks
menedżerów ds. zakupów w Niemczech spadł z
6,9 punktu w sierpniu do
5,9 punktu we wrześniu. We Francji indeks wzrósł z 50,
punktu do 51,2 punktu.
Według GfK NOP, Ltd. danych brytyjski indeks zaufania konsumentów spadł w ciągu ostatniego miesiąca o 5 punktów do –
9, najniższego poziomu w historii (od 197
r.).
Jednak w piątek były pozytywne rzeczy. Czyli w drugim kwartale 2022 r. Wzrost gospodarczy Hiszpanii wzrósł do 1,5 procent z poprzedniego 1,1 procent.
Dlatego obecne perspektywy makroekonomiczne dla Europy są ponure z powodu przerw w dostawie prądu, przedłużającego się konfliktu między Rosją a Ukrainą oraz ciągłego wzrostu cen energii i żywności.